czekoladowy labradorek-tymczasowo

Słodki czekoladowy labradorek Faro  już od pierwszych chwil, cały czas poświęca zabawie z moja labradorką Fioną.5- miesięczny piesek o świetnym charakterze,bardzo dobrze wychowany,posłuszny , z dużym temperamentem,całe dnie bryka i rozrabia w domu i ogrodzie.Jako ,że  wychowałam swoją  czekoladkę już 3 lata temu,nie mam żadnych trudności i klopotów związanych  z opieką nad tym urwisem  oraz jego dalszą socjalizacją.Towarzystwo Fiony,ciągły kontakt z nami,przestrzeń ,zajęcia, ogólnie dobra atmosfera, powoduje ,że piesek nawet nie zauważył,że jest w zupełnie innym miejscu i czuje się znakomicie. Całkowita harmonia 🙂

Biały Kieł i Malutki-tymczasowo


Na czas operacji swojej właścicielki,zamieszkały u mnie dwa psy: wielki,biały,puchaty,mieszaniec husky z białym owczarkiem kanadyjskim- Astor i jego młodszy kolega mix szeltie- Malutki.Wesoły 5 -letni Astor ,którego nazwalam w myślach- Biały Kieł,od razu zaaklimatyzował się  i z radością  biegał po podwórku,po domu zawiadiacko  zapraszając do zabawy i ciagle domagając się pieszczot i łakoci.Naprawdę świetny pies.
Drugi młodszy  pies,bardziej wycofany i nieśmiały ,tęsknie spogladał na drzwi  lub bramke czekając na powrót  swojej Pani.Dwa razy zdarzyły się miedzy nimi bójki,wszystkie  wynikały z walki o dominacje-zmiana otoczenia,brak ukochanej opiekunki,ja jako nowy przewodnik stada,powodowały  zaburzenia harmonii w której dotąd żyły.Biały Kieł starszy,wykastrowany  ale bardzo kontaktowy ,próbował na nowo podporządkować sobie Malutkiego,który  po dobie szukal kontaktu ze mną,(jednak nie byl zbyt wylewny) i na każdą zaczepkę ze strony dużego,reagował  silnym wzburzeniem i agresją .W domu według ich Pani,to Młodszy jest dominantem,u mnie  okazało się ,że ten układ się zmienił.3- dniowy pobyt szczęśliwego,radosnego  Astora i sfrustowanego,drżącego  Małego  zakończył sie powrotem do poprzedniej sytuacji w domu ich właścicielki.

zamiast karmy gotowej


 
są takie momenty ,że , nie mamy  lub nie możemy(nie chcemy) podać karmy gotowej
swojemu kotu,do której jest przyzwyczajony-(chwilowa niemoc
finansowa,wyjazd na odludzie,gdzie nie ma sklepów;brak karmy  w sklepie
zoo,lub zwykłe niedopatrzenie itp) A także wykluczone jest polowanie  na ptaki i gryzonie.
Są to czasami sytuacje
chwilowe,jednak ,aby uniknąć niepotrzebnych problemów,można samemu
ugotować jedzenie dla swojego pupila.(jeśli oczywiście mamy  taką
możliwość).Kot  jest  typowym przedstawicielem  mięsożercy-drapieżcy i szybko przyzwyczaja się do dobrej, mięsnej  karmy.Gdy coś mu nie smakuje, potrafi nie jeść mimo głodu.

Dieta zastępcza-alternatywna

Koty w odwrotności do psów,nie  przepadają za warzywami  w takiej ilości jak one i preferują  mięso i ryby,ewentualnie produkty mleczne.
Ale z powodzeniem można  je nakarmić  rozgotowanym ryżem lub drobniutkim makaronem z dodatkiem marchewki,lub zielonego groszku.Wszelkie ścinki mięsne,resztki wędlin, pokrojona parówka,mięso surowe-drobiowe,wieprzowe lub wołowe,podroby itp.mogą być bazą ,ryż i makaron jako dodatek-wypełniacz.Można też przygotować  rybę-ale bez  dużych ości i płetw,skóra,ogon  i  wszelkie  resztki-surowa lub gotowana(jak woli kot).
Produkty na bazie mleka: wszelkie kleiki,kaszka manna,budyń mleczny z odrobiną masła i szczyptą cukru powoduje ,że koty bardzo to lubią.Sery:twaróg,żółty,serek topiony.
Koty  lubią  też  gotowe pożywienie jakie jest podawane niemowlakom-wszystko zmiksowane,delikatne,nie twarde,bez przypraw  najczęściej w formie kleiku.Gotowane jajka,lub surowe wbite do jedzenia.
Jeśli mamy  na obiad  zupę, to kot nie pogardzi rosołem,bulionem,krupnikiem,ogonówką  czy  jarzynową z rozdrobnionymi częściami twardymi  lub dużymi,lecz na pewno nie zje  pikantnego barszczu,żurku, kwaśnej ogórkowej czy  pomidorowej.(choć nigdy nic nie wiadomo)  🙂
Wszelkie pożywienie  gotowane musi być schłodzone,nie za twarde i nie ostre.
Koty są małe,jedzą mniej niż psy średnie lub duże, dlatego z wyżywieniem ich nie  wiążą się takie wydatki jak z wyżywieniem psa.
Koty  mają bardzo indywidualne wymagania pod tym względem i czasami lubią to, czego inny kot nie zje.(np: jeden z moich kotów lubi ogórki kiszone,inny natomiast nie przełknie surowego mięsa)

alternatywnie-zamiast karmy gotowej

 

Są takie chwile,dni,momenty ,że , nie mamy,nie chcemy  lub nie możemy podać karmy gotowej swojemu psu,do której jest przyzwyczajony,lub szukamy alternatywnego sposobu na wyżywienie pupila.
Można samemu ugotować jedzenie dla psa.(jeśli oczywiście mamy  taką możliwość).

Dieta zastępcza

Bardzo dobrze przyswajalnym  składnikiem  dla psów jest ryż lub drobny makaron,od czasu do czasu ziemniaki.
Ugotowany  w dużej ilości wody(prawie rozgotowany  w formie kleiku-ryż),do tego warzywa ugotowane i  rozdrobnione:marchew,seler,pietruszka,mały ziemniak(bez strączkowych,,cebuli,czosnku,grzybów i kapustnych) ,oraz dla smaku-,,mięsne przyprawy ",np:wyciśnięty pasztet,salceson,wątrobianka,  pokrojona kaszanka,skrawki mięsne,zimne nóżki   wieprzowe,kiszka kaszubska-produkty  tanie,dostępne i prawie w każdej lodówce. Do tego ,,łyk" oleju.Mięso lub resztki mięsne można zastąpić rybą.
Są psy ,które uwielbiają zwykły chleb,nawet suchy posmarowany masłem lub pasztetem.
Zwykłe mięsne  kości ze sklepu ,  (oprócz drobiowych-zbyt ostre) są sycące,tanie i smaczne.
Należy unikać przypraw,soli oraz  dokładnie  wymieszać i wystudzić karmę. Nie  należy   podawać wszelkiego rodzaju kasz:pęczaku, jęczmiennej,pszenna  itp,długo zalegają w żołądku psa,zauważyłam ,że mimo długiego gotowania,są wydalane  przez psa prawie w całości.
Z owoców prawie wszystkie oprócz rodzynek ,winogron i zbyt kalorycznych bananów.Nie należy podawać czekolady!

Dieta BARF-Biologicznie odpowiednia surowa dieta -kości+ resztki mięsne

Program BARF jest oparty na książkach i doświadczeniu australijskiego
weterynarza doktora Iana Billinghursta .

Dr. Billinghurst twierdzi , że karmienie BARF jest tak łatwe , że może być podsumowane w dwóch lub trzech zdaniach :
 “ Dieta Twojego psa powinna się składać z 60- 80 % surowych kości z mięsem. Resztę powinny stanowić urozmaicone , dobrej jakości resztki jedzenia ludzkiego. Większość resztek powinna być surowa “.

 Program ten jest oparty na fakcie , że system trawienny i sposób w jaki pokarm jest przyswajany i przetwarzany jest taki sam u psów jak i u wilków. Psy tak jak i wilki jędzą mięso, wnętrzności i kości innych zwierząt. PSY są MIESOŻERNE.Jest to ważną częścią wilczej i psiej diety. Psy domowe, a także dzikie są również ROSLINOŻERNE -zjadają żołądki zwierząt roslinożernych wraz z ich zawartością,oraz  PADLINOŻERNE-lekko nadpsute mięso uzupełnia florę bakteryjną jelit -nie pogardzą rozkładającymi się szczątkami zwierzęcymi, Psy lubią też również dojrzałe owoce. W związku z powyższymi cechami psa można określić WSZYSTKOŻERNYM.

 Jedzenie bezpieczne dla ludzi powinno również być bezpieczne dla psów. Mimo, że pies ma zęby i budowę mięsożercy jest on w stanie strawić i przyswoić taka samą dietę jak i ludzie.
Do takiego jedzenia,dobrze jest podawać  psu witaminy,tran lub suplementy diety .

Wszak koty się udały Panu Bogu -najbardziej(tylko) W.Szymborska

 
Wybór PIERWSZEGO KOTA,nie jest tak problematyczny dla osób,które w swoim życiu miały do czynienia tylko ewentualnie z komarami i muchami,jako przedstawicielami   otaczającej fauny.
Wybór ras kocich jest mniejszy,niż  ras psów-dlatego dopiero po pewnym doświadczeniu ,miłośnicy tych zwierząt decydują się na kota rasowego o określonych cechach  psychicznych i fizycznych.
Pierwszym kotem ,najczęściej jest kot lub jeszcze kociaczek, znaleziony,przygarnięty  lub ofiarowany w prezencie.Osoby nigdy  nie zajmujące się kotem ,ze zdumieniem odkrywają ,że jest to, nie tyle obowiązek co przyjemność.Nawiązują się niezwykłe relacje między właścicielem a jego zwierzakiem,kot jako osobnik mniej absorbujący niż pies,potrafi z nieprzejednanego wroga  kotów uczynić jego największego pasjonatę.
Także problemy psychiczne,behawioralne,socjalizacyjne  itp rzadziej wystepują wśród kotów.
Kot łatwiej ,,sam się wychowuje" i dostosowuje mimo bardziej niezależnego charakteru,jesli jest zdrowy psych. i fizycznie bezproblemowo wpasowuje się w codzienny rytm życia swojego właściciela.
Znając  podstawowe jego skromne  wymagania:karma,zachowanie czystości,poczucie bezpieczeństwa czy indywidualne potrzeby-pierwszy kot jest zwierzakiem ,który rozpoczyna wielką milość i przygodę  człowieka  do tego gatunku.
Jesli decydujemy się na kota rasowego,pierwszym kotem ,który łatwo dopasuje się do nas sa typowe spokojne,domowe,zyczilwie nastawione  do człowieka  rasy:
pers długowłosy
radgoll
egzotyk
kot birmański
kot brytyjski
main coon
cornish lub devon  rexy-rasy bardzo ludzkie,przyjazne  i zdrowe mimo zmodyfikowania przez  człowieka
szkocki foold(zwisłouchy)

Koty  z cechami pierwotnymi,zachowujące  swoja dzikość i niezależność typu :
syjamski,norweski leśny,angora turecka,syberyjski ,kot faraona,somalijski,ocicat  itp  to  rasy dla osób   bardziej doświadczonych  i lubiących takie indywidualne charaktery.

na fotce-kot bengalski  Kolo

Pierwszy pies

 

Pierwszy pies czasami bywa przypadkowy,czasami jest świadomym wyborem.
Rasy,które najlepiej nadają się  dla osób ,które nie mają doświadczenia czy wiedzy na jego temat, to  m.in:
RASY MALE:
pomeranian(szpic miniaturowy)
maltańczyk
charcik włoski
pinczer miniaturowy
shih-tzu
pudelek miniaturowy
małe teriery:york,cairn,jack russell,foxterier,west white,boston(ale nie dla dzieci)
mops
sheltie
sznaucer miniaturowy
RASY SREDNIE:
beagle
spaniel:angielski,amerykański
pudel średni
pinczer średni
welsch corgi
sznaucer średni
staffik angielski
basset
buldog
collie
wippet(chart angielski)
RASY WIEKSZE:
labrador
golden retriever
bokser
pudel duży
wyżeł:niemiecki i węgierski
setery:angielski,irlandzki i szkocki
samoyed
RASY DUZE:
nowofunland

Absolutnie nie nadają się psy ras ,których cechy pierwotne przeważają i mają specyficzne,dominujące natury,oraz takie ,które są  samodzielne,żywiołowe i mało tolerancyjne.
Rasy te ,to:
chihuahua
duże teriery:airedale,rosyjski
border collie
dalmatyńczyk
chow chow
shar-pei
husky
owczarek niemiecki
wszystkie duże charty
rottweiler
akita
bobtail
dog niemiecki
bernardyn
Pitbulle,amstafy czy bullteriery(rasy wywodzące się z ras  kiedyś  hodowanych do walk) powinny zawsze być tylko  u osób ,którzy mają doświadczenie nie tylko z psami,ale z rasami tego typu.Nigdy jako pierwszy pies w domu!

TEO-charyzmatyczny pies-tymczasowo

  4 letni,średniej wielkosci masywny silny,kudłaty  pies,mix teriera i średniego sznaucera:odważny,wesoły,inteligentny; nadpobudliwy, na początku ciągle spięty,jest z nami w czasie okresu świątecznego.Bardzo tęskni za właścicielami,nadprzywiązany i w związku z tym , pierwszą dobę przerażliwie piszczał,drapał drzwi  i ciągle był w ruchu-prawie nie spał.Ze względu na jego temperament i sexualną nadpobudliwość muszę go izolować od mojej suczki,gdyż  próbuje ją pokryć.Ona  warczy i   nie akceptuje  go.Bardzo przyjazny i pojętny charakter, ale o skłonnościach niszczycielskich,gdy jest pozostawiony sam sobie-zachowania agresywne  przenosi na przedmioty znajdujace się blisko .W mlodym wieku zostal zabrany ze schroniska.

W ciągu drugiej doby,wyciszył się,uspokoił,zaczął jeść,zaczyna zachowywać się normalnie.Szuka kontaktu z nami,domaga się pieszczot.Bardzo szybko pojmuje o co nam chodzi,jednak brak mu podstaw  dobrej socjalizacji-pracuję nad tym,widać,żę sprawia mu przyjemność wykonywanie  poleceń-typ  bystrego  dominanta pozbawionego agresji.Szybko zaakceptował koty.

Ustawa o ochronie zwierzątwypisy dot.zwierząt domowych(psy,koty)

Nowelizacja ustawy o ochronie  zwierząt
z dn. 18 sierpnia 2011(projekt ustawy złożony w senacie):
-zwiększenie kar za znęcanie się nad zwierzętami
-zakaz trzymania zwierząt nawet do 10 lat przez osoby które się nad nimi znęcały
zakaz strzelania do bezdomnych zwierząt
Zakaz trzymania psów na uwięzi,krótszej niż 3 metry;dłużej niż 12 godzin
-obowiązek gmin do finansowania opieki nad bezpańskimi zwierzętami
-zakaz rozmnażania zwierząt  w celach handlowych,po za niezarejestrowanymi hodowlami


Rozdział 1
przepisy ogólne

art1.
Zwierzę,jako istota żyjąca,zdolna do odczuwania cierpienia,nie jest rzeczą.Człowiek jest mu winien poszanowanie,ochronę i opiekę.

2.W sprawach nieregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy.

3.Organy administracji publicznej podejmują działania na rzecz ochorny zwierząt,współdziałając w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami i organizacjami krajowymi i międzynarodowymi.

art.2
Ustawa reguluje postępowanie ze zwierzętami:
1)domowymi
2)gospodarskimi
3)wykorzystywanymi do celów rozrywkowych,widowiskowych,filmowych,sportowych i specjalnych.
4)utrzymywanymi w ZOO
5)wolno żyjącymi
6)obcymi faunie rodzimej.
art.4
Ilekroć w ustawie mowa jest o:
2)humanitarnym traktowaniu zwierząt-rozumie się pzrez to traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia i zapewniające mu opiekę i ochronę
3)konieczność bezwłocznego uśmiercania -rozumie się przez to obiektywny stan stwierdzony ,w miarę możliwości przez lekarza wet.,polegający na tym,że zwierzę może zyć dalej jedynie cierpiąc i znosząc ból,a moralnym obowiązkiem człowieka staje się skrócenie cierpień zwierzęcia.
7)okrutnych metodach w chowie lub hodowli zwierząt-rozumie się pzrez to działania lub zaniechanie  człowieka prowadzące w sposób oczywisty do zmian patologicznych w organizmie zwierzęcia(somatycznych lub psychicznych)zwłaszcza w postaci skutków znoszenia dotkliwego bólu,przymuszenia do określonego zachowania się(uległości)głodem,pragnieniem,działaniem prądu elektr.( z wyjątkiem używania pastuchów elektr. oraz urzadzeń elektr..służących do  przepędu zwierząt)bądż innymi zabiegami tego rodxzaju,w szczególnosci karmienie i pojenie zwierząt przemocą.
8)okrutnym traktowaniu-rozumie się to wymienione w ustawie przypadki znecania sie nad zwirzętami oraz inne postępowanie właściciela bądż innej osoby,prowadzace do skutków porównywalnych ze skutkami znęcania się.
9)pielęgnacji-rozumie się przez to wszystkie aspekty relacji pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem,w szczególności uruchamiane przez człowieka zasoby materialne i niematerialne,aby uzyskać i utrzymać u zwierzęcia stan fiz. i psych. w którym najlepiej ono znosi warunki bytowania narzucone pzrez człowieka.
10)
0przeciążaniu zwierząt-rozumie się przez to zmuszanie do nadmiernego wysiłku energetycznego,nieodpowiadającego możliwościom kondycyjnym zwierzęcia ze względu na jego stan fizyczny i zdrowotny.
11)rażącym zaniedbaniem-rozumie się pzrez to drastyczne odstepstwo od okreslonych w ustawie norm postepowania ze zwierzeciem,a w szczególnosci w zakresie jego utrzymywania w stanie zagłodzenia,brudu,nieleczonej choroby,w niewłaściwym  pomieszczeniu i nadmiernej ciasnocie.
12)szczególnym okrucienstwem zabijającego zwierzę-rozumie się pzrez too przedsiębranie pzrez sparwcę działań charakteryzujacych się drastycznoscią form i metod zadawania śmierci,a zwłaszcza zadawanie śmierci w sposób wyszukany lub powolny,obliczony z premedytacją na zwiększenie rozmiaru cierpień i czasu ich trwania.
14)uwięzi-rozumie się przez to wszelkie urządzenia mechaniczne krepujace swobodę ruchów zwierzęcia,w zakresie mozliwosci pzremieszczania się ponad ustalony zakres,jak też niektóre urządzenia do kierowania ruchami zwierzecia w sposób zamierzony przez człowieka.
15)właściwymi warunkami bytowania-rozumie się pzrez to zapewnienie zwierzęciu możliwości egzystencji,zgodnie z potrzebami danego gatunku,rasy,płci i wieku.
16)zwierzętach gospodarskich-rozumie się pzrez  to zwierzeta domowe,lub gospodarskie,które uciekły ,zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka ,a nie ma możliwości ustalenia ich własciciela lub innej osoby,pod  której opieką trwale dotąd pozostawały.
17)zwierzętach domowych-rozumie się pzrez to zwierzeta  tradycyjnie przebywające wraz z człowiekiem w jego domu lub innym odpowiednim pomieszczeniu utrzymywane przez czlowieka w charakterze towarzysza.
18)zwierzetach wykorezystywanych do zadań specjalnych-rozumie się przez to zwierzeta,których profesjonalna tresura oraz uzywanie odbywa się  na podstawie odrębnych przepisów prawnych,regulujacych szczegółowe zasady działania jednostek Polskich Sił zbrojnych,Policji,Strazy Granicznej i nnych formacji podległych MSWiA,służb kontroli celnej,ratownictwa oraz regulujacych zasady szkolenia i wykorzystywania psów -przewodników osób ociemniałych.
art.5
Każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania.
art.6
transport zwierząt,w tym hodowlanych rzeżnych i przewozonych na targowiska,przenoszenie lub pzrepedzanie zwierząt w sposób powodujacy ich zbędne cierpienie is tres.
7)
używanie uprzęży,pęt,stelaży,więzów lub innych urządzeń zmuszajacych zwierzę do przebywania w nienaturalnej  pozycji,powodujaceych zbedny ból,uszkodzenie ciała lub śmierć.
8)dokonywanie na zwierzetach zabiegów i operacji chirurgicznych przez osoby nie posiadajace wymaganych uprawnień bądż niezgodnie z zasadami sztuki lekarsko-weterynaryjnej,bez zachowania koniecznej ostrożności i oględności oraz w sposób sprawiający ból,któremu mozna było zapobiec.
9)złośliwe straszenie lub draznienie zwierząt.
10)utrzymywanie zwierząt w niewłaścicwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażoacego niechlujstwa oraz pomieszczeniach albo klatkach uniemozliwiajacych im zachowanie naturalnej pozycji.
11)porzucanie zwierzecia-a w szcególnosci psa lub kota,przez własciciela bądż inna osobę,pod której opieką zwierzę pzrebywa.
12)stosowanie  okrutnych metod w chowie lub hodowli zwierząt.
14)trzymanie zwierząt na uwięzi,która powoduje u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz nie zapewnia mozliwości niezbędnego ruchu.
15)organizowanie walk zwierząt.
art.7
1.Zwierzę traktowane w spsób okreslony w art.6 ust.2 moze być czasowo odebrane właścicielowi lub opiekunowi na podstawie decyzji wójta(burmistrza,prezyndeta miasta) qłaściwego ze względu na miejsce pobytu zwierzecia i przekazane odpowiednum jednostkom:schroniska,zoo,gosdpodarstwo rolne.
2.decyzja o ktorej mowa w ust.1 podlega natychmaistowemu wykonaniu.
3. w przypadkach nie cierpiacych zwłoki,gdy dalsze pozostawienie zwierzecia u dotychczasowego  właściciela lub opiekuna zagraża jego zyciu,policjant,lub upowazniony pzredtsawiciel organizacji społecznej,której statutowym  celem działania  jest  ochorna zwierząt,moze odebrac mu zwierzę,zawiadamiając o tym niezwłocznie wójta(burmistrza,prezydenta) celem podjecia przez ten organ decyzji o przedmiocie odebrania zwierzęcia.
4.W przypadkach o których mowa w ust.1 i 3,kosztami transportu,utrzymania i koniecznego leczenia zwierzęcia obciąża się jego  dotychczasowego  właściciela lub opiekuna.
5) do należności  z tytułu kosztów okreslonych w ust.4 stosuje się przepisy o postepowaniu egzekucyjnym w administracji.
6) odebrane zwierzę podlega zwrotowi,jeżeli sąd nie orzeknie w trybie art.35.ust.3-przepadku zwierzęcia,a także jeżeli postepowanie karne w tej spraqwie zostanie umorzone.

Kot i zima

   Zadziwiająca jest   zdolność przetrzymywania najsroższych zim, przez dzikie koty.Oczywistym jest  to, że  nasze  koty domowe(rasowe  lub nie) wygrzewają się zimą na fotelach i parapetach naszych domów,przesypiając  zimę w cieple i spokoju.
Koty podwórkowe,na wpół dzikie, najczęściej dokarmiane, mają niezwykłą siłę  oraz umiejętność dostosowywania się do panujących warunków.
Często nie potrafię zrozumieć ,gdzie one  chronią  się  w czasie tęgich mrozów,gdy część okienek piwnicznych w bloku lub kamienicy jest zamknięta,a mieszkańcy na widok wałęsającego się  kota, dostają histerii.
Kot to zadziwiające stworzenie-zimą trudno je zauważyć,jednak wiosną wychodzą ze swoich znanych  tylko  im kryjówek,wygrzewając się w pierwszych promieniach słońca.
Oczywiście przeżywają tylko te doświadczone,te najsilniejsze i najbardziej sprytne.
Dlatego ,nie zapominajmy o bezpańskich kotach miejskich,ciepła woda,ciepły posiłek  -nawet ,gdy nie mamy pewności czy koty w danym miejscu  są ,zawsze im pomoże.
Kot na wsi ma większe szanse przetrwania zimą-ciepła stodoła,obora czy  inne zakamarki ,dają większe możliwości,mnogość  dzikich gryzoni nawet zimą, daje pożywienie.W betonowej dżunglii  miasta nie jest to już takie oczywiste.